Bizonyára mindenki találkozott már olyan emberrel, aki úgy tűnik, mindent megehet, mégis egész évben jó formában van. Ők azok, akik nem számolják a kalóriákat; nem nézik, hogy mit esznek, mikor esznek. Valljuk be őszintén, irigyek vagyunk rájuk emiatt!

Nos, van egy jó hírem, mi is képesek vagyunk felgyorsítani az anyagcserénket! Ha nem is olyan szintre, mint a fent említett néhány emberé, de ahhoz elengedően, hogy elinduljon a szervezetünk egy jó irányba, ami által egészségesebben, fittebben élhetünk.

 

Mi a metabolizmus?

A metabolizmus, vagy más néven ismerve az alapanyagcsere érték, ami azt jelzi, hogy mennyi kalóriát használ fel a szervezetünk pihenő fázisban (például az ülés, pihenés, alvás). Ezek a kalóriák az alapvető életfunkciókért felelősek, mint a lélegzés, véráramlás, az oxigén- és tápanyagszállítás az egész szervezetünkben.

Ez az alapanyagcsere érték a 70%-át kiteszi annak, amennyi kalóriát felhasználunk egy nap folyamán. Ha felgyorsítod az anyagcseréd, értelem szerűen több kalóriát fogsz elégetni, tehát alapvetően többet lehet enni, ugyanazon eredmény elérése érdekében, de így megfelelően táplálhatjuk testünket is. Továbbá, ha diétázni fogunk, akkor szintén többet ehetünk amellett, hogy fogyunk, ezáltal sokkal jobb lesz a közérzetünk is és kevésbé leszünk éhesek a nap folyamán.

Tényezők, amiket befolyásolhatsz, illetve amiket nem

Számos olyan tényező van, amin nem változtathatunk annak érdekében, hogy felgyorsítsuk a rendszerünket. Ilyen az életkor, alkat, genetika, nem. Ahogy idősödünk egyre kisebb lesz a zsírmentes testtömegünk, így az anyagcserénk is lassul, ami azt eredményezi, hogy évről évre egyre kevesebb kalória szükséges. /Itt fontos kiemelni, hogy ez a nagy átlagemberekre értendő, akik semmilyen mozgást nem végeznek!/ Magyarul, ha nem változtatunk, étkezési szokásainkon illetve nem mozgunk, akkor folyamatosan növekedni fog a testsúlyunk.

Az alap izomtömeg viszont befolyásolható tényező. Ahhoz, hogy nagyobb izomtömegünk legyen alapvetően kell egy jó genetikai háttér, viszont a megfelelő edzéssel és táplálkozással ezen nagy mértékben javíthatunk. Minél több izom található meg rajtunk, annál nagyobb lesz az alapanyagcserénk, hisz az izmok fenntartásához sok energiára van szükségünk.  (Értelem szerűen, ha nem megfelelően tápláljuk izmainkat, akkor vissza fognak fejlődni.)

Súlyzós edzés

Az ellenállásos (súlyzós) edzés hatására izomrostjaink sérülnek, majd újjáépülnek, tehát egyre izmosabbak leszünk. Kutatások bizonyítják, hogy 11-12%-al növekedett az alapanyagcsere az edzés követő 2 órában, viszont a következő 15 órában átlagosan 9%-al volt magasabb szinten.

Magas intenzitású edzés

Ez a fajta edzés igen nagy szerepet játszik a metabolizációnk fokozásában. Ide értjük akár az ellenállásos köredzéseket, illetve az intervall edzéseket is, melyek után az oxigén felhasználás megnövekszik. Az ilyen fajta terhelés az edzést követő 24-48 órában is képes felfokozni az anyagcserénket.

Fogyassz elég fehérjét

Elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása ahhoz, hogy izomrostjaink fejlődhessenek, valamint fontos, hogy ezt a mennyiséget egy nap egyenletesen osszuk el, ne csak egy-két alkalommal együnk. Néhány óránként 20-35gramm minőségi protein bevitele ajánlott, lehetőleg valamilyen állati eredetű forrásból.Ne diétázz egész évben

A túl hosszan tartó diétázás is belassíthatja szervezetünket, mert hosszú időn keresztül kevés energiát kap, így egy idő megáll fogyás mértéke, rosszabb esetben pedig elkezdünk raktározni.