A vitaminok igenis a legelső helyen állnak táplálék-kiegészítők között, mivel elengedhetetlenek az alapvető emberi funkciók normál működésében, így a testünk fejlődésének pozitív irányba való terelésében is. A vitaminok mellé tartoznak az ásványi anyagok és nyomelemek is. Már az elején érdemes megemlíteni, hogy sajnos a zöldségek/gyümölcsök fogyasztása nem nyújt fedezetet a vitaminok elegendő pótlására napjainkban.

Azok számára, akik valamilyen fizikai testmozgást végeznek, a legfontosabb tényezők közé tartozik az, hogy javítják a fehérjeszintézist, azaz fizikai terhelés során izomzatunk megsérül, ennek megújítására fehérjére van szükség, és miután elegendő fehérjét vittünk be a szervezetünkbe, megfelelően tudja szervezetünk ezt felhasználni.

Továbbá hormonrendszerünk megfelelő működését is elősegítik, melynek összessége hatással van a növekedésünkre, fejlődésünkre, nemi működésünkre, viselkedésünkre, tehát az egész belső rendszerünk irányításáért felel. Ha ez valamilyen oknál fogva nem rendeltetésszerűen működik, akkor elsőbbséget élvez a kiküszöbölése. A sportolók számára talán egyik legfontosabb hormon a tesztoszteron, mely alapvető fontosságú az izomzat fejlődésében.

Nagy szerepe van az anyagcsere folyamatok szabályozásában is, hogy a megfelelő tápanyag a megfelelő helyre eljuthasson, testünk folyamatos leépítésben és felépítésben van. Például ha pajzsmirigyünk alulműködik, akkor feltehetőleg az optimális diéta és edzés hatására sem sikeres a fogyásunk, hisz alapvetően nem úgy használjuk fel a bevitt tápanyagokat, mint azokat normál esetben kellene.

Egy minőségi multivitamin elegendő lehet a legtöbb felhasználó számára, viszont sportolóknak ettől sokkal többre van szüksége, hisz a fizikai aktivitás hatására megnő a tápanyag igény, így a vitamin/ásványi anyag/nyomelem igénye is egyaránt. A Javasolt Napi Bevitel (RDA) ebben az esetben nem nyújt pontos értékeket, mivel egyrészt kortól/nemtől/táplálkozási szokásoktól, fizikai aktivástól függően is eltér.

Alapvető vitaminok az izomfejlődéshez

C-vitamin

A C-vitamin talán az egyik legismertebb, legnépszerűbb vitamin, amely egyből eszükbe jut az embereknek, talán azért is mert az immunrendszerünk védelme érdekében az egyik legkiemelkedőbb vitamin. Erős antioxidáns hatású, mely megvéd a szabadgyököktől, amik nagy mennyiségben károsítják sejtjeinket. Átlagemberek számára a megfelelő napi mennyiség körülbelül 1000 és 2000mg körül van naponta, valamilyen fizikai aktivitást végzők számára 2000-3000mg is szükséges lehet. Szinte lehetetlen túladagolni, mivel a felesleg kiürül szervezetünkből.

E-vitamin

Az E-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, melyet szervezetünk képes eltárolni. Szintén erős antioxidáns hatással bír. Pozitív hatással van a bőrünkre, körmeinkre, hajszálakra és a látásunkra is, illetve támogatja az izmok megfelelő működését. Napi szinten akár 1000 IU (International Unit=Nemzetközi egység) bevitele is biztonságos.

B-komplex

A B-vitaminok (B1, B2, B3, B6, Pantoténsav, Folsav, B12) a legfontosabbak az anyagcsere-folyamatok szabályozásában, normális működéshez elengedhetetlenek. Nagy szerepük van a pajzsmirigy normál működésben, ami ugye alapvető irányítója az anyagcserénknek, továbbá segíti a szénhidrát/fehérje/zsír-anyagcserét, és optimalizálják a vércukrot is. A B komplex nagy segítséggel lehet azok számára, akik az étvágyukat szeretnék fokozni.

Továbbá fontos szerepet tölt be az izmok normál funkciójában a kalcium, magnézium, cink is, ezért fontos a vitaminok mellett legalább ezen ásványi anyagok pótlása is, amellett, hogy a hormonrendszerre is jó hatással van.