Ha valaki izmosodni, vastagodni szeretne, alapvetően sokkal könnyebb dolga van, hisz a lényeg nekik az, hogy minél keményebben edzenek és minél többet egyenek. Ami egy bizonyos pontig, vagy megfelelő genetikával működhet is, azonban a zsírégetés több odafigyelést igényel ettől.

Nagyon sok ember szeretne fogyni, azonban annál kevesebben tudják, hogy hol is kezdjenek hozzá; vagy éppen próbálkoznak bizonyos dolgokkal, de eredménytelenül. Nézzük meg hogyan is épül fel ez a folyamat, akárcsak a piramisépítés, melyet mindig az alap határoz meg.

1 - Kalóriadeficit

Alapvető szabály, hogy ha testzsírt akarunk veszíteni, akkor több energiát kell elhasználnunk, mint amennyit beviszünk. Ha a kelleténél többet eszel, hízni fogsz, ha ugyanannyit, amennyit felhasználsz, nem igazán történik változás, tehát mindenképp kevesebbnek kell lennie.

Tehát legelőszöris meg kell határoznunk mennyi kalóriára van szükségünk egy nap, ahhoz, hogy fogyjunk, különböző online kalkulátoroknak segítségével, ahol az életkortól megkezdve az edzési szokásaink alapján, célunktól függően.

2 - Makro tápanyagok aránya

Ha már meg van összesen mennyi kalóriát ehetünk egy nap, meg kell vizsgálnunk, hogy az a kalória mennyiség hogyan álljon össze a 3 fő tápanyagcsoportból: fehérjék, szénhidrátok, zsírok. Ugyanis nem mindegy, hogy X mennyiségű kalória javarészt szénhidrátból/zsírból áll és minimális fehérjéből; vagy javarészt fehérjéből, kevesebb szénhidrátból és némi zsírból.

Alapvető esetben a következő arány iránymutató lehet: fehérje 50%, szénhidrát 30%, zsír 20%, a napi össz kcal értékből számolva. Ez azonban egyénenként, diéta fajtáktól, céloktól függően eltérhet.

3 - Manipuláld a tested

Ha már sikerült az étrendünket összeállítani; tudjuk mennyit és miből kell táplálkoznunk, akkor oda kell figyelnünk a helyes/megfelelő testmozgásra is. Alapvetően minden mozgáshoz egy bizonyos idő után hozzászokik szervezetünk, így mindig valahogy nagyobb terhelést kell elérnünk. Néhány tanács, ami jól jöhet:

Részesítsük előnyben az összetett gyakorlatokat (több ízületben való elmozdulás), mint például a guggolás, vagy felhúzás. Ezekben a gyakorlatokban több izomcsoport kap munkát, így összességében nagyobb súllyal tudunk dolgozni, amellyel anyagcserénket jobban késztethetjük gyorsításra, valamint elősegíti az izomépítő hormonok termelődését.

A könnyebb és nagyon magas ismétlésszámú gyakorlatok helyett törekedjünk a lehető legnagyobb súly használatára, mert ezek hatására sokkal jobban felpörög az anyagcserénk.

Ahogyan már említettük fentebb, több kalóriát kell felhasználnunk, mint amennyit beviszünk, hogy fogyni tudjunk, viszont nem megoldás az, ha minél több időt töltünk el az edzőteremben. Egy óránál hosszabb intenzív edzés során már elkezdenek termelődni izomlebontó hormonok, amit ugye nem szeretnénk.

4 - Táplálékkiegészítés a még hatékonyabb fogyásért

Nyilván tudjuk, hogy nem egyszerű az előző 3 dolgot mindig megtartani, de pont ennek segítése és magasabb szintre való emelésére hasznosak a táplálékkiegészítők. Például a fehérjeporok, amik extra igénybevétel esetén nagyon hasznosak lehetnek, vagy ha egy étkezést kénytelenek vagyunk kihagyni, jó alternatíva lehet.

Konkrétan a zsírégetés elősegítésére szolgálhat a koffein, melynek hatására a szervezet több zsírt tud mozgósítani az energia ellátására, vagy például a zöldtea kivonat, mely szintén nagymértékben fokozza az anyagcserét.

Ezeken kívül még számos hasznos kiegészítő létezik, melyek a segítségünkre lehetnek.