Az esetek túlnyomó többségében az emberek sietnek az edzéssel, alig jut rá idejük, így javarészt a bemelegítést ki is hagyják. Vajon ez egy rossz ötlet?

 

Minden bizonnyal ez egy nagyon rossz ötlet! Nem egy örökkévalóságig tart megfelelően bemelegíteni az edzést megelőzően, viszont ha a nagy időspórolás következtében megsérülünk, akkor bizony akár hosszú hetekre is kieshetünk az edzésből.

 

Egy általános, keringésfokozó bemelegítés:

- fokozza a test és az izmok hőmérsékletét, valamint a vér áramlását a cél-izmokba

- megkönnyíti az energiatermelést az azt követő edzéshez

- megnöveli az oxigénszállítást az izmokba

- megkönnyíti az agy-izom kapcsolat fejlődését

- fokozatos nyomás-növelés a szívben, ami megakadályozza az esetleges abnormális szívritmust

A bemelegítés során figyelnünk kell arra, hogy abba legfeljebb dinamikus nyújtás szerepeljen. De mi is az a dinamikus nyújtás?

A dinamikus flexibilis nyújtás azt jelenti, hogy az általánosan vett nyújtásban végzendő, kitartott (statikus) gyakorlatok nem csinálunk. A kulcs tehát abban rejlik, hogy egy adott testhelyzetet egy vagy két másodpercnél tovább nem tartunk ki. Ez bármilyen jellegű mozgásforma előtt kellően bemelegíti a szöveteket, felkészíti az izmokat az azt követő edzéshez.

Mindezek mellett a megfelelő bemelegítés fontos része a mentális felkészülésnek is, hisz egy intenzív edzésen „fejben is ott kell lennünk”, egyrészt az edzés hatékonyságát tekintve, másrészt nehogy a figyelmetlenségből adódóan szenvedjük bármilyen balesetet. Valamint a fizikai teljesítőképességünket is pozitívan befolyásolja, ha megfelelően fel vagyunk készülve az edzésre.