A futás az egyik olyan sportolási mód, amely talán a legjobban elterjedt mozgásforma a világon.

Végezhetjük kint a szabadban, sportlétesítményekben, esetleg a konditermek futópadjain, de akár az otthonunkban is ha rendelkezünk a feltételeinknek megfelelő futópaddal.

De vajon hogyan hat a futás szervezetünkre?

Az első néhány perc során izomzatunk megkezdi az adenozin trifoszfát felhasználását. Amely során energia szabadul fel, amely nélkülözhetetlen az izomsejt működéséhez. Ezután testünk elkezdi a felhalmozott glikogén raktárak felszámolását, ezáltal gyorsabb energiaforráshoz juttatva izmainkat. A szaporább és nagyobb levegővételeknek köszönhetően érrendszerünk friss oxigénhez juttatja izmainkat, amely lehetővé teszi a jobb, hatékonyabb és tartósabb izommunkát.

A fáradást az izmainkban fellépő égető érzésben nyilvánul meg, testünk így jelez az agyunknak, hogy jelentős terhelésnek van kitéve. Mivel testhőmérsékletünk növekszik, ezért beindul az izzadás is. Az edzettségi szintünktől függően ez az állapot mindenkinél máskor jöhet elő.

A futás nem csak testünk, hanem lelkünk számára is jótékony, hiszen ilyenkor kiszabadulhatunk a rohanó világ mindennapos gondjaitól. Ez egy olyan hasznos és hatékony mozgásforma, amelyet bárhol és szinte bármikor végezhetünk. Azonban  ügyeljünk a fokozatosságra is, hiszen ha rögtön fejest ugrunk a mély vízbe könnyedén megsérülhetünk vagy komolyabb kárt is okozhatunk ízületeinkben.