Bizonyára mindenkiben felmerül a kérdés, legfőképp azokban, akik először kezdenek el konditerembe járni, hogy mégis melyik lehet a jobb? Inkább szabad súlyos edzést végezzen, vagy a gépeket válassza?

 

Szabad súlyok

A szabad súlyok meglehetősen egyszerűek: rudak, kézi súlyzók, súlytárcsák és semmi több. Ez viszont nem azt jelenti, hogy ezekkel az eszközökkel nem tudjuk a teljes testünket megdolgoztatni megfelelően! Ezek a szabad súlyos eszközök a legsokoldalúbb dolgok, amiket egy edzőteremben találhatunk, amiknek legfőbb erényük, hogy a testünk megfelelően szabadon mozgathatjuk őket. Ez a szabadság az, amit a gépek sajnos nem tudnak nyújtani nekünk, azonban ma már néhány gép szabadabb mozgásteret enged a felhasználónak.

Tény, hogy a szabad súlyokkal nem csak a célzott izmot tudjuk jól megdolgoztatni, hanem a mozdulathoz szükséges segédizmok is hangsúlyos szerepet kapnak, mivel „természetesebb” mozgást tudunk végrehajtani. Ezek a mozdulatok a legalkalmasabbak arra, hogy az erőnket fejlesszük.

 

Gépek

Nézzük a gépeket. A kondigépek fix mozgástartományban mozognak, így nem enged szabad mozgáspályát a felhasználó számára, a szabad súlyzókkal ellentétben. Ez azonban egyáltalán nem azt jelenti, hogy a gépek rosszak lennének, sőt! Ez által az egyik előnye, legfőképp a kezdők számára, hogy nehéz elrontani a mozdulatot.

Vegyük például a fekvenyomó mozdulatot. Ha egy újonnan érkezett vendéget látunk fekvenyomni akár kézi súlyzóval, akár rúddal, mit látunk? Nem tudja irányítani az eszközöket, kileng oldalra, remeg a keze, rossz helyre engedi be a súlyzót. Ezzel ellentétben, ha ezt a mozdulatot gépen végzi, az bekorlátozza a mozgását és minimalizálja a helytelen, esetleg sérülésveszélyes gyakorlat végrehajtását.

Továbbá, a súlyzós edzés nem csak arról szól, hogy A-ból B-be eljuttatjuk a súlyt és ettől az izmaink növekedni fognak. A megfelelő célzott terhelés létrejöttéhez szükségünk van arra, hogy a megfelelő neurológiai kapcsolatot kialakítsuk az agyunk és izmaink között (ún. Agy-izom kapcsolat). Ehhez nagy segítséget nyújtanak a gépek, mert jobban tudunk koncentrálni a gyakorlat végrehajtás során, nem pedig arra, hogy egyensúlyozzunk, vagy ránk ne essen az adott súly.

Azonban figyelembe kell vennünk azt a tényt is, hogy nem minden gép megfelelő mindenki számára. Meg kell találnunk azt, amelyik a leginkább megfelelő az adott testtípusunkhoz, magasságunkhoz például.

 

Összegzés

Kezdő edzőterembe járók számára tehát célszerűbb eleinte a gépeket használni zömében, hisz könnyebben megtanulják az adott mozdulat végrehajtását, mit és hol kéne érezniük, könnyebben kialakul a megfelelő agy-izom kapcsolat. Később azonban célszerű áttérni a szabad súlyok használatára is, mert a test összes izmát igénybe veszik a terhelés során, attól függően, hogy egy- vagy több ízületben történik elmozdulás, valamint elősegíti az koordináció/stabilitás kialakulását, ami elengedhetetlen a megfelelő edzéshez.

A gépek használata előnyös lehet azok számára, akik rehabilitációs célból edzenek, vagy valamilyen mozgásszervi sérülés miatt nem tudnak szabad súlyokat használni, ezzel minimalizálva a sérülés kockázatát.

Ha valaki nem kezdő, vagy esetleg nagyobb célokat tűzött ki maga elé, legyen szó kimagasló erő vagy izomtömeg növelésről, a legjobb, ha a szabad súlyokat részesíti előnyben.

Több éves szakmai tapasztalatra támaszkodva - a megfelelő edzettségi szintet figyelembe véve – a legcélravezetőbb az, hogyha vegyesen használjuk a szabad súlyokat a gépekkel, így megkap az izomzat mindenfajta terhelést mind globálisan és lokálisan is, ahhoz, hogy a legmegfelelőbben tudjon fejlődni.