Már éppen rászántad magad a rendszeres edzésre, erre megemelik az edzőtermek rezsijét, ami kihatással van a belépőjegyek árára. S úgy érzed, hogy más megoldás után kell nézned, mert a családi büdzsé sem engedi meg a borsossá váló belépő megfizetését, ráadásul a rezsiemelkedés a te háztartásodat is sújtja. 

Ugyanakkor szeretnél továbbra is edzeni, mert érzed milyen jó hatással van az egészségedre, a külsődre. S örömmel tölt el, hogyha megfordulnak utánad az utcán. 

De nem tudod milyen lehetőségek állnak a rendelkezésedre, akkor most figyelj.

Gyerekkoromban imádtam bringázni, bár ritkán jutottam hozzá, mert nem volt saját kerékpárom, így mindig meg kellett várnom míg édesanyám hazaérkezik a munkából és már csaptam is le a camping bicóra és hasítottam vele a lakótelepen. Majd egy nap kaptam egy defektet és a camping elzárásra került. Mondanom sem kell, nagyon magam alatt voltam, de a barátnőm édesanyja akkor szerzett be egy szobakerékpárt és új lehetőségek nyíltak előttünk. 

Rendszeresen náluk bandáztunk és tekertük a szobakerékpárt közben pedig jókat beszélgettünk. Miért mondom ezt el neked? Azért, hogy lásd, vannak olyan lehetőségek amelyekkel otthoni környezetben is megoldható a sportolás.

Természetesen ma már sokkal szélesebb a szobakerékpárok skálája, van már mágnesfékes-, háttámlás- illetve spining kerékpár. Nekem ez utóbbi a személyes kedvencem, de majd erről később írok.

A mágnesfékes szobakerékpárok között van olyan amelyik igazán kis helyen elfér és nem csak lábbal, hanem karral is lehet hajtani. Ilyen például a Tunturi Movement Trainer, ezzel igazán jól átmozgathatod a felkarodat és a lábadat is. Praktikusan összecsukható és kis helyen elfér, akár egy minigarzon gardrób szekrényében is kényelmesen tárolhatod. 

De bármelyik mágnesfékes szobakerékpárt is választod praktikusan tárolható, s egyes modellek megnyerő formatervezése miatt az otthonod dizánjába is tökéletesen beilleszkedhet, mint például a Robust C1 szobabicikli.

Tudtad, hogy a kerékpározás nem csak jó móka, hanem egészséges is hisz a test összes izmát megmozgatja. Valamint számos pozitív egészségügyi hatást gyakorol a szervezetre. A legfontosabb egészségügyi vonatkozásként tartják számon, hogy kiválóan edzi a szív- és vérkeringési rendszert. Kerékpározás közben a légzésszám emelkedik és a szív munkája fokozódik: a pulzus nő, a vérnyomás emelkedik, ezáltal a vérkeringés élénkül, ami azt jelenti, hogy a szervezet sejtjeihez azonos idő alatt nagyobb mennyiségű oxigén jut el, mint nyugalomban. A rendszeres kerékpározás pedig javítja a terhelhetőséget, a szervezet fizikai teljesítőképességét és kedvezően befolyásolja a vér zsírsav- és lipidtartalmát. 

A praktikus szempontok, mint könnyű telepíthetőség, egyszerű alkalmazhatóság, a terhelés intenzitásának könnyű szabályozhatósága miatt, nem véletlenül lett a szobakerékpár az otthoni edzések egyik kedvelt eszköze. 

Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a szobakerékpár ülés- és kormány magassága, testmagasságunkhoz mérten optimálisan legyen beállítva, hiszen egy kényelmetlen szobakerékpár csökkentheti a mozgás örömét.

Azt meg külön imádom, hogy egyes szobabiciklik kulacstartóval is felvannak szerelve, így a folyadékpótlás a mozgás megszakítása nélkül megoldható. De akár egy kulacstartó nélküli mágnesfékes szobakerékpárra, mi magunk utólag is felszerelhetünk kulacstartót.

Mi sem bizonyítja jobban, hogy a kardió edzés jó hatással van az érrendszerre, hogy elmentem egy érvizsgálatra, mert miért is ne mennék el. S ott kérdezte a doktornő, hogy mit sportol, elkezdtem sorolni, hogy kerépározom, spinningelek s mellette egyéb kiegészítő mozgásformákat is végzek. Erre csak annyit mondott a doktornő, hogy szuper, a mozgást, kerékpározást ne hagyjam abba. S akkor elkezdtem utána olvasni, hogy az eddig számomra szórakozásnak tűnő biciklizésnek milyen jótékony hatása van a szervezetre és képzeld a következőket találtam:

  • jelentősen javul a keringési rendszer, megerősíti a szívet, hatékonyabb lesz a vér oxigénszállító képessége, erősödik az érfal.

  • nagymértékben javul állóképességünk, ezzel együtt fejlődik tüdőnk hatékonysága is,

  • mozgás közben is óvjuk térdünk ízületeit, valamint a szalagokat, és ezzel egy időben erősítjük is azokat,

  • a teremben végezhető mozgásformák közül a leghatékonyabb zsírégető sport

  • a nagy intenzitású mozgás következtében fokozott izzadás jellemző, így a méregtelenítés is beindul a szervezetben

  • egy dinamikus tekeréssel nagyon jól levezethető a bennünk felgyűlt feszültség, így a stressz is könnyebben leküzdhető

  • megtanít küzdeni, erősíti akaratunkat.

S tudtad, hogy a szobakerékpároknak van háttámlás változata is, amelyek között találhatunk összecsukható változatot is, mint a Tunturi Cardio Fit B25 X-Bike.  Szinte mindegyik háttámlás szobakerékpár el van látva LCD kijelzővel, amiről minden fontos információt nyomon követhető. Mutatja az időt, a sebességet, a nehézségi fokozatot, a távolságot, és a kalóriát. Lehetősége van pulzusmérésre is. A háttámlás szobakerékpárok kialakítása ergonomikus az ülések pedig kényelmesek. Ami egy hosszabb tekerésnél igen is számít. Tudtad, hogy a szobakerékpárokat orvosok ajánlják rehabilitációs eszköznek is sérülés vagy műtét után. Külön öröm számomra, hogy a szobakerékpár gyártók gondoltak a hobbi, profi kerékpárosok valamint a családok igényeire is. Így mindenki megtalálhatja a számára ideális szobakerékpárt.

Néhány évvel ezelőtt találkoztam a szobakerékpározás új formájával a spinnig-el. Egyből magával ragadott ez az edzés forma, ami nagyon intenzív és magas kalóriaégést biztosít. Elsősorban csoportos edzésforma, úgy képzeld el, hogy van egy terem, mint például a moziterem de itt a székek helyett meghatározott távolságokra spinning kerékpárokat helyeznek el. S van egy instruktor akinek a spinning kerékpárja jól látható módon (mint a mozi vászon) a csoporttal szemben helyezkedik el. Az instruktor zenei aláfestéssel mondja és egyben mutatja, hogy milyen feladatokat kell végezni. 

Edzés során olyan izomokat lehet vele megmozgatni amelyet gyaloglás, kerékpározás vagy futás közben nem használunk aktívan. A lábak extra mozgása a zene ritmusának megfelelően erősíti a csípő, a hátsó lábszár és a vádli területét. A pedálokra kifejtett erő hatására a csípőizmok intenzíven működnek azokban a mozdulatokban, ahol a lábak megfeszülnek. Mivel a csípőizmok a nagy izomcsoportban helyezkednek el, a spinning az anyagcserét is felgyorsítja, és fokozza a kalóriaégetést. A hasizmok rendkívül aktív szerepet játszanak a mozgásokban az előrehajolás és a spinning kerékpárról való kiemelkedés formájában. A spinning kerékpár 2 fogantyúval rendelkezik. Az egyik középen háromszög alakú, a másik pedig szarv alakú, hogy megkönnyítse a jobb és bal fogást. A váll-, kar- és mellkasi izmok is edzhetők a markolatok aktív használatával. Szóval szinte minden izomcsoportodat át tudod mozgatni. 

Majd jött a pandémia, ami mindenki napi rutinját, életét felforgatta, nem voltak csoportos edzési lehetőségek, bekorlátoztak minket. De az internet segítségével ezek a csoportok életben maradhattak online edzések formájában. Ehhez nélkülözhetetlen volt egy otthoni spinning kerékpár. De tekertem már spinning kerékpárral katamaránon, illetve különböző kültéri rendezvényen. Ha egyszer megismerkedsz ezzel az edzésformával biztosan sok örömödet fogod benne lelni. S nem utolsó sorban egy összetartó, fantasztikus csapat tagja lehetsz.

S ha már megszületett benned a döntés, hogy vásárolsz egy szobakerékpárt, akkor szívből ajánlom nézd meg az Elite Fitness széles szobakerékpár kínálatát: