Gondolt már valaha arra, hogy valójában mi is történik a testzsírunkkal, amikor megszabadulunk a feleslegtől? Ha érdekel a téma, és tovább olvasol, akkor megtudhatod, milyen folyamat zajlik le!

Mint korábbi cikkeinkből is, már tudjuk, hogy a kalória deficit eredményeképp tudunk zsírt leadni. Sokan csak úgy vélik, hogy a testzsír elhagyja a testet energiaként vagy hőtermelés következtében; mások azt gondolják, hogy „izommá alakul” vagy csak egyszerűen eltűnik onnan.

Az energia, triglicerid formájában raktározódik a szervezetben, más néven zsírként, zsírsejtekben.

Mi történik a zsírsejtekkel?

Ha nem tudunk energiát felhasználni táplálék hiányában, akkor a test energia-egyensúlyban tartása végett a triglicerideket mozgósítja /bizonyos hormonok segítségével/, hogy energiaként tudja őket felhasználni. Ez történik, ha kalória deficitben vagyunk, éhgyomorral vagyunk, vagy éppen edzünk. Ezt a felhasználó folyamatot lipolízisnek nevezzük. Ezen folyamat során a zsírsejtek zsírsavakká és glicerinné bomlanak. Tehát még mindig jelen vannak szervezetünkben.

Mi lesz ezután?

Ezek az alkotóelemek szénné, hidrogénné és oxigénné válnak. Tehát szén-dioxid, víz és energia lesz belőle. A zsír lebomlása után szén-dioxid és víz formájában távozik testünkből. Javarészt kilélegezzük, a maradék víz formájában pedig vizelettel és izzadással távozik. Ezért is van az, hogy amikor reggel felkelünk, kevesebb a testsúlyunk, mivel a bevitt táplálék is szén-dioxiddá és vízzé alakul, és mivel éjszaka zsírégető folyamatok lépnek fel, így azt éjszaka „kilélegezzük”!