Ha az edzőterembe járás nem szívügye, de szeretne egy hatékony és megfizethető eszközt otthonra, egy szobakerékpár ideális alternatíva. Ha van otthon szobakerékpárja akkor is edzhet, ha nincs sok energiája más típusú edzésekhez. Pedálozhat és kalóriát égethet tévézés közben, telefonon beszélhet a barátjával vagy egyszerűen csak kedvenc dalait dudorászhatja, miközben kalóriát éget.

A kérdés már csak az, hogyan válassz ki a legjobb szobakerékpárt? Milyen alapfunkciókkal kell rendelkeznie? Olvassa el útmutatónkat, válasszon megalapozottan, gondoskodjon testéről!

A szobakerékpár sikere évtizedek óta töretlen, mi ennek a titka?

A szobakerékpár minden edzettségi szintre alkalmas sport, akár teljesen kezdő, akár vérprofi sportoló!

Az otthoni edzés előnyeivel egyre többen szembesülnek. Először is sokat spórolhat vele, ha például nem fizet havi edzőtermi tagságot. Másodszor, ha otthon van egy edzőgép, azt a nap bármely szakában használhatja, idős spórolhat meg vele.

Röviden: egy szobabicikli segít kényelmes környezetben, biztonságosan edzeni, nagyobb hatékonysággal végezhet kardió gyakorlatokat, javítva általános egészségügyi állapotán.

Hogyan válasszuk ki a legjobb szobabiciklit?

Az előnyöket csak akkor érheti el, ha az igényeinek legjobban megfelelő gépet vásárolja meg. Mivel egy népszerű termékről van szó, a piaci kínálat rendkívül széles, és meglepődhet, hogy mennyi időbe telik a döntés meghozatala.

Annak érdekében, hogy kevesebb időt töltsön a széken ülve, és több időt az edzéssel, úgy állítottuk össze a vásárlási útmutató, hogy csak a leglényegesebb szempontokra tértünk ki. Tehát, ha tudni szeretné, hogyan hozhatja meg a legjobb választást, olvassa el a következő összeállítást, majd tekintse meg ajánlásainkat.

A szobakerékpárok típusai

Álló szobakerékpár – ez a típusú kerékpár több altípusra is osztható a felépítésétől a karosszéria pedálozás közbeni helyzetétől függően.

Az álló helyzetből történő pedálozást támogató kerékpárok kedvezőbbek, emiatt is népszerű választás. Bár a fogyás szempontjából számos előnnyel rendelkeznek, inkább csak a lábizmok erősítésére alkalmasak, más izomcsoportokat csak kis mértékben mozgatnak meg.

Az álló változat lehetővé teszi, hogy ugyanabban a helyzetben legyen, mint egy normál kerékpár pedálozása közben.

Legfőbb hátránya, hogy az ülőfelület, amely megegyezik egy normál kerékpáréval, egy ponton nagyon kényelmetlenné válhat, így előfordulhat, hogy nem tudja addig használni a készüléket, ameddig szeretné. Továbbá, ha hátfájással küzd, ez a kerékpár csak ront az állapotán.

A függőleges kerékpárok egy másik típusa a forgókerekes, azaz olyan kerekek, amelyek pedálozás közben forognak. Általában az ilyen típusú kerékpárok intenzívebb edzésprogramot tesznek lehetővé, és a pedálozás élménye sokkal közelebb áll a klasszikus kerékpár pedálozásához.

A vízszintes állókerékpár alkalmas azoknak, akik lábadozási időszakban vannak, vagy kényelmesebb testhelyzetben szeretnének lenni a gyakorlatok végzése során. Izombemelegítő eszközként is használható a későbbi gyakorlatokhoz.

Elliptikus fitnesz kerékpár – ez a típusú kerékpár a pedálok forgó mozgását ide-oda ingadozó mozgással helyettesíti. Alapvetően egy olyan eszköz, amely egy kicsit nagyobb fizikai erőfeszítésnek teszi ki a testet, ötvözi a futópad fogalmát egy elliptikus kerékpáréval. 

Általában azok kedvelik, akik több izomkategóriában szeretnének magas szinten dolgozni. Míg az állókerékpár csak a lábizmokat, és valamennyire a hasat is megdolgoztatja, addig az ellipszis a hátizmokat is. Tehát ha ugyanazokat az eredményeket szeretné elérni, mint a fitnesz futópadon való futással az ilyen kerékpár biztosan a segítségére lehet. 

Az érzett erőfeszítés azonban nagyobb lesz! Mindkét kerékpár használata esetén meg kell küzdeni a mozdulatok monotóniájával, így a kitartás és az akaraterő olyan tulajdonság, amelyet edzés előtt és közben is gyakorolni kell. 

Mi az a fékrendszer?

A fékrendszer vagy az ellenállás beállítása az egyik legfontosabb szempont, amelyet figyelembe kell venni az ideális szobakerékpár kiválasztásakor.

Kormánykerék fékezés – a fékezés vagy ellenállás legegyszerűbb típusa a természetes lendkerék. Alapvetően egy 3-20 kilogrammos lendkerék az, ami mozgásba lendül, ha elkezd pedálozni.

Hátránya, hogy nincsenek ellenállás fogaskerekei, és ha mozgás közben elengedi a pedálokat, azok üresen tovább pörögnek, ami sérülést okozhat.

Mechanikus fékezés – itt egy sokkal könnyebb lendkerékről beszélünk, amely az edzés közben vagy az edzés előtt állítható ellenállási fokozatokkal van felszerelve. Azok a modellek, amelyeknél a pedálozás előtt be kell állítani az ellenállást mechanikus modellek, míg az edzés közbeni ellenállás beállítását lehetővé tevő modellek elektromos rendszert használnak.

Egy ilyen modell még több erőfeszítést igényel, és az ellenállástól függően többféle gyakorlatot vagy pedálozási stílust tud majd végrehajtani. Nagy hátránya, hogy a mechanikai súrlódás miatt kellemetlen zajt kelt.

Mágneses fékezés – egy olyan fékrendszer, amely elektromágneses erőt használ az ellenállások megváltoztatására. A pedálozási ellenállás nem a pedálozási ritmus szerint lesz beállítva, hanem gombbal. Így amikor meg akarja változtatni az ellenállást, ezt a gombot meg kell nyomnia.

Nagy előnye, hogy nem igényel különösebb karbantartást, és nagyon csendes.

A szobakerékpár mérete és súlya

Nem szabad figyelmen kívül hagyni a kerékpár méretével és súlyával kapcsolatos részleteket. Először is ellenőrizni kell a kerékpár méretét, és összehasonlítania annak magasságával.

  • Ne akarjon olyan modellt kapni, amely túl kicsi ahhoz, hogy pedálozás közben megüthesse a térdét. Ellenőrizze azt is, hogy a gép mekkora helyet foglal el a helyiségben, hogy biztosan legyen helye a szobában, így könnyen elvégezheti a kívánt gyakorlatokat.

  • Ne felejtsd el a pedálok méretét. Legjobb, ha csúszásmentesek, méretüknek megfelelőnek passzolnak a lábfejhez, és még állítható támasztópántokkal is kell rendelkeznek.

  • Ha online vásárol, ellenőrizze a kerékpár súlyát, minél nehezebb, annál nagyobb stabilitást biztosít. Ha nehezebb modellt választ, győződjön meg arról, hogy az mozgáshoz kerekekkel van felszerelve, különben nagyon nehéz lesz egyik helyről a másikra mozgatni.

Az LCD képernyő fontos szempont!

A mechanikus fékekkel rendelkező modellektől kezdve szinte minden kerékpár képernyővel vagy számítógéppel van felszerelve. Mindenekelőtt információt kell szolgáltatnia a kilométerek számáról, a sebességről, az eltöltött időről, valamint az elégetett kalóriák számáról.

Sok modell esetében lehetősége van arra is, hogy válasszon egy speciális ellenállási szintet, amely utánozza a különböző valós utakat, mint a göröngyös ösvényfelfelé vagy lefelé menés stb.

Annak érdekében, hogy olyan készüléket válasszon, amely valóban segít elérni a kívánt eredményt, és amely nem megy gyorsan tönkre, javasoljuk, hogy kerülje a megkérdőjelezhetően olcsó, már nem hallott márkák modelljeit. Fókuszáljon a jól ismert, jó hírnévvel rendelkező modellekre, amihez íme néhány általunk javasolt modell:

1. Tunturi Star Fit E100 HR I-Plus szobakerékpár – strapabíró, otthoni felhasználásra!

  • több, mint 20 edzésprogrammal; 

  • LCD kijelzővel, beépített Bluetoothal; 

  • kézi- és mellpulzusmérési lehetőséggel

  • maximálisan 110 kg-os terhelhetőséggel;

2. Master X-14 spinning kerékpár – beltéri, intenzív tekerésekhez!

  • szíjas meghajtási rendszer, csendes működés;

  • nyomó fékező rendszerrel;

  • 15 kg súlyú lendkerékkel rendelkezik

  • maximálisan 120 kg-os terhelhetőséggel;

3. HMS Premium R5814 szobakerékpár – új, innovatív kivitelezésben!

  • 19 edzési programmal rendelkezik;

  • LCD kijelzővel, modern vezérlője támogatja az Android és IOS rendszert;

  • mágnesfékes meghajtási rendszerének köszönhetően halk;

  • maximálisan 150 kg-os terhelhetőséggel;